Strona Główna Rodzina Szkół
im. Świętej Jadwigi Królowej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
W dniu 14.X.2006 r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół Świętej Jadwigi Królowej.  inicjatywy - konkursy - więcej    

Poprzedni temat «» Następny temat
Festyn szkolny
Autor Wiadomość
ANETA 
nusi3

Szkoła: ZSPiG nr 2 w Szczyrku
Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 11
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016 20:10   Festyn szkolny

„ Święta Jadwigo, ozdobo naszej historii… ”
25 rocznica przywrócenia szkole imienia Królowej Jadwigi

4 czerwca obchodziliśmy 25 rocznicę przywrócenia szkole imienia Królowej Jadwigi. Ten dzień był wyjątkowym świętem dla całej szkolnej społeczności. Przygotowaliśmy różne atrakcje, od prezentacji uczniów - przedstawiających czasy, w których żyła nasza Patronka, poprzez wystawy uczniowskich prac, a skończywszy na zabawach i konkursach ruchowych.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Pan Burmistrz – Antoni Byrdy, Radni Powiatu – p. Helena Byrdy-Przybyła i p. Stanisław Łaciak, Radni Miasta z przewodniczącym Rady Miejskiej p. Borysem Matlakiem, Redaktor Gazety Szczyrkowskiej – p. Jacek Żaba, byli nauczyciele, rodzice, mieszkańcy.
Na początku Dyrektor przywitał przybyłych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Następnie przypomniał historię szkoły, podkreślając , iż przed ponad stu laty społeczeństwo Górnego Szczyrku wybudowało ją nadało jej imię Królowej Jadwigi. Było to świadectwem głębokiej wiary i patriotyzmu mieszkańców tego środowiska. My, kontynuując ich pragnienia, staramy się wychowywać młodzież w duchu wartości chrześcijańskich i ideałów bliskich sercu naszej świętej Patronki.
Nie zawsze jednak tak było. W 1958 roku ówczesne władze komunistyczne odebrały placówce prawowitą Patronkę. Na wiele lat Jej miejsce zajął gen. Karol Świerczewski.
Imię Patronki uroczyście przywrócono 31 maja 1991 roku w osiemdziesiątą rocznicę powstania szkoły. Przywrócenie placówce imienia Królowej było przede wszystkim
aktem moralnego zadośćuczynienia za karygodną i całkowicie bezprawną decyzję władz oświatowych z 1958 roku, pozbawiającą szkołę imienia Królowej Jadwigi. Dzień ten uznany
został za święto szkoły i każdego roku jest uroczyście obchodzony jako Dzień Patrona. W 2011 roku szkoła obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji ufundowano sztandar, który poświęcono w Katedrze na Wawelu w 2010 roku wobec całej społeczności szkoły, delegacji władz, rodziców, uczniów i absolwentów.
Szkoła od wielu lat wpisana jest w poczet Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej ( w Polsce jest ich ok. 250). Współpracuje również z australijską fundacją „ The Queen Jadwiga Foundation” . Każdego roku podejmujemy różne zadania mające na celu popularyzowanie ideałów Patronki. Od najmłodszych lat dzieci poznają postać Wawelskiej Pani, przeprowadzamy liczne tematyczne konkursy w szkole , bierzemy udział w konkursach ogólnopolskich, jesteśmy organizatorami wielu z nich na forum Rodziny; dwa lata temu nasza uczennica zdobyła tytuł Królowej Roku Rodziny Szkół Jadwiżańskich, w tym roku mamy Królową Miłosierdzia. Każdego roku wyjeżdżamy na Zjazd szkół im. Królowej Jadwigi do Krakowa, aby pod Czarnym Krzyżem złożyć hołd Patronce. Posiadamy również swoją tarczę, która znajduje się w gablocie w Katedrze Wawelskiej. Cieszymy się uznaniem australijskiej fundacji oraz Rodziny Szkół. Dowodem na to jest Perełka św. Jadwigi – zaszczytne odznaczenie, jakie Dyrektor szkoły otrzymał za popularyzowanie przez placówkę ideałów świętej Jadwigi Królowej.W ogólnopolskich konkursach związanych z naszą patronką zajmujemy wysokie miejsca. Mamy nadzieję, że Pani Wawelska jest z nas dumna, a my nieustannie czujemy Jej opiekę.
Od wielu lat staramy się naśladować świętą Patronkę, głównie w modlitwie i czynieniu dobra. W szkole działają dwie róże różańcowe. W modlitwach polecamy sprawy uczniów i szkoły. Organizując wiele akcji charytatywnych, staramy się pomagać potrzebującym takiego wsparcia. W Roku Miłosierdzia działania szkoły w sposób szczególny były nakierowane na poznawanie aktów miłosierdzia dokonanych przez naszą świętą Patronkę. Jednym z najważniejszych było przekazanie klejnotów na odnowienie Krakowskiej Akademii, w której do dziś kształcą się młodzi ludzie z całego świata. Młodzież klas I i II gimnazjum, pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowała i zaprezentowała inscenizację „Sprawa Akademii bliska sercu Królowej”. Młodzi aktorzy wystąpili w zaprojektowanych i uszytych przez siebie strojach, utrzymanych w stylu epoki. Podziwialiśmy również scenki prezentujące średniowieczne nagrody i kary. Mieliśmy także okazję oglądać wystawki uczniowskich prac i osiągnięć.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. W drugiej części – rozrywkowej zostały rozegrane najróżniejsze konkursy prowadzone przez animatorkę kultury, cieszące się dużym powodzeniem. Ogromną atrakcją była ścianka wspinaczkowa, na której dzieci sprawdzały swoją odwagę i kondycję. Wspólna zabawa uczestników trwała do późnych godzin wieczornych.
Dzięki Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostały ufundowane atrakcyjne nagrody i słodycze dla wszystkich uczniów. Komisja dofinansowała również:
- zakup materiałów potrzebnych do zorganizowania wystawki prac i scenografii,
-szycie strojów średniowiecznych, które szkoła od kilku lat systematycznie gromadzi /w ramach warsztatów krawieckich projektują i szyją je dziewczynki pod kierunkiem nauczycielki; w tym roku były to stroje dla rycerzy/.
Pragniemy złożyć gorące podziękowania:
-wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie i byli w tym dniu razem z nami;
- księdzu Szymonowi za ufundowanie obrazu Patronki, który zostanie zawieszony w nowej części szkoły i będzie przypominał 25 rocznicę przywrócenia szkole imienia Królowej Jadwigi;
- uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość;
- rodzicom uczniów klas pierwszych, którzy aktywnie włączyli się w organizację festynu;
- wszystkim, którzy ufundowali fanty na loterię fantową.

Wiesława Marek

DSC_1030.JPG
Plik ściągnięto 274 raz(y) 4,66 MB

DSC07272.JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 4,76 MB

DSC07200.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 889,15 KB

_________________
Aneta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group