Strona Główna Rodzina Szkół
im. Świętej Jadwigi Królowej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
W dniu 14.X.2006 r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół Świętej Jadwigi Królowej.  inicjatywy - konkursy - więcej    

Poprzedni temat «» Następny temat
SPRAWOZDANIE Z V FORUM DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI
Autor Wiadomość
Jan Pociej 
Wujek


Wiek: 63
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 364
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 03 Lut, 2017 14:40   SPRAWOZDANIE Z V FORUM DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI

Droga Rodzino!

Po pierwsze - wybaczcie zwłokę. Podejmując się napisania tego sprawozdania nawet nie przeczuwałem, co mnie czeka. Nazajutrz po naszym spotkaniu w Krakowie zostałem poproszony na rozmowę w sprawie projektu i od dwóch tygodni "nie wiem jak się nazywam". Wreszcie dzisiaj, w niedzielny wieczór, znalazłem chwilę i piszę.
Było jak zwykle - pięknie. Na polu mróz, a w sercach gorąco. Nasz Ksiądz Proboszcz Katedry Wawelskiej przygotował tym razem ucztę duchową w jednym z najstarszych polskich opactw cysterskich w Mogile (Clara Tumba - Jasna Mogiła) pod Krakowem, czyli w dzisiejszej Nowej Hucie. Zanurzyliśmy się w atmosferę klasztoru. Pokój. Cisza. Wszystko na swoim miejscu, wszystko w swoim czasie. Nieustanne czuwanie, nieustanne doskonalenie, a przy tym pogoda ducha i wieczny CEL przed oczami. Wszystko to pod gotyckimi sklepieniami sal i krużganków, zdobionymi między innymi przez samego Stanisława Samostrzelnika (1490-1541). Skarby Sanktuarium ukazał nam brat Jacek Rubinkowski. Najbardziej poruszył nasze serca oryginalny dokument z królewską pieczęcią Władysława Jagiełły, specjalnie dla nas wyciągnięty na stół w klasztornej bibliotece. Dziękowaliśmy Bratu serdecznie za tę możliwość obcowania z pamiątką po królewskim Małżonku naszej Patronki. Potem Najświętsza Ofiara w intencji naszej Rodziny Szkół, złożona przez ojca Bartłomieja Rodziewicza na ołtarzu przed cudownym wizerunkiem Ukrzyżowanego i oddanie czci relikwiom Świętego Krzyża. Zaprawdę, za wielką cenę zostaliśmy nabyci! W tej cenie była też nasza Rodzina...
Potem przejazd z powrotem do Krakowa i uczta dla ciała. Kuchnia włoska, ciepło, miło. Pół żartem, pół serio, rodzi się refleksja: Ojcowie Cystersi mają coś dla ducha, świat ma coś dla ciała, a my dzięki naszemu Księdzu Prałatowi mamy jedno i drugie :). Rozmawiamy o reformie oświaty. Gimnazja pod patronatem świętej Jadwigi Królowej przestaną istnieć. Co wtedy? Czy szkoły, z którymi się połączą, przyjmą imię Naszej Patronki? Niektóre na pewno będą chciały wrócić do patrona, którego imię nosiły kilkadziesiąt lat przed wprowadzeniem gimnazjów – na przykład Tadeusza Kościuszki. Czy szkoła będzie mogła mieć w takim wypadku dwóch patronów? Trudna sprawa... A tu już Ksiądz Prałat ogłasza pierwsze propozycje na tegoroczne spotkanie. Jeszcze "Plurimos annos" dla naszego Opiekuna, jeszcze "Życzymy, życzymy...", i trzeba udać się na spoczynek, bo jutro już o ósmej uroczysta Msza Święta na Wawelu.
I oto stoimy przed Czarnym Krucyfiksem. W podniosły nastrój wprowadza nas śpiew kolęd w wykonaniu scholi z Kaszowa-Wyźrału. Liturgia. Homilia Księdza Zdzisława. Jakże wdzięczni mu jesteśmy za tę posługę słowa! Jak dobrze jest słuchać dobrego kapłańskiego słowa! Modlitwa wiernych. Przeistoczenie. Ojcze nasz. Znak pokoju. Komunia. Dziękczynienie. Podziękowania i róże – kwiaty miłość wyrażające – dla naszego Księdza Prałata. Rozesłanie. Jakiej wielkiej wagi nabiera nasze Forum, gdy się z Chrystusem zaczyna...
Przechodzimy do znanej nam już z wielu poprzednich spotkań podwawelskiej auli seminaryjnej. Tutaj najpierw dalsze „ładowanie akumulatorów” intelektualnych. Pani doktor Grażyna Lichończuk-Nurek prowadzi świetną prezentację poświęconą Krakowowi w czasach świętej Królowej Jadwigi. Jej wywód urzeka logiką i trafianiem w sedno omawianych zagadnień. Po dyskusji i oficjalnych podziękowaniach wybiegam za Panią Doktor i proszę o możliwość udostępnienia tej prezentacji na naszej stronie internetowej. Niestety, odmawia, mówiąc, że jest tam pokazanych zbyt wiele eksponatów z krakowskiego Muzeum Historycznego, których fotografii nie wolno rozpowszechniać.
Rozgrzani kawą i „małym co-nieco” w seminaryjnym refektarzu przystępujemy do zgłaszania propozycji obchodów X-lecia Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej. Przewodnicząca Rodziny, Pani Dyrektor KLHO w Otwocku Sabina Rylska otwiera dyskusję. Propozycje sypią się jedna po drugiej i wyglądają następująco:
1. 8 czerwca 2017 (czwartek) organizujemy korowód z Rynku Głównego na Wawel, jak dziesięć lat temu.
2. WŁOCŁAWEK zapowiada przyjazd zespołu muzycznego. Potrzebne nagłośnienie.
3. Gdy pada hasło „Zespół pieśni i tańca”, wszystkie oczy kierują się na SZCZYRK.
4. Oprawą muzyczną liturgii zajmie się KSIĄDZ PRAŁAT Zdzisław Sochacki. Schola przyjedzie z KASZOWA-WYŹRAŁU. Pani Dyrektor Stanisława BUCZEK zwraca uwagę, żeby było „dużo koloru i radości”.
5. Drugi zespół muzyczny zgłaszają MYSŁOWICE. Ma to być Zespół Muzyki Dawnej. Ksiądz Prałat podkreśla dobry związek muzyki dawnej z epoką naszej Patronki i sugeruje, żeby zespół wystąpił podczas pikniku w ogrodach seminarium.
6. Ksiądz Prałat zgłasza pomysł wydania ulotki propagującej naszą Rodzinę Szkół. WŁOCŁAWEK podejmuje się zorganizowania konkursu na tę ulotkę. Ksiądz Prałat zobowiązuje się do jej wydrukowania.
7. NARAMA zgłasza, że mają orkiestrę. To już trzeci zespół muzyczny.
8. Będą niesione banery, loga i sztandary. Baner otwierający poniesie SZCZYRK.
9. Głos z sali: Sztandary w katedrze są za ciężkie dla dzieci. Mogą je ponieść Rodzice.
10. Szkoła Podstawowa nr 82 w KRAKOWA-NOWEJ HUTY zgłasza, że mają transparent, który będzie obwieszczał XX rocznicę kanonizacji naszej Patronki i X-lecie Rodziny.
11. Ksiądz Prałat pomoże w kontaktach z Prezydentem Miasta Krakowa, prof. Jackiem Majchrowskim. Będą potrzebne dokumenty formalne z ZIKiT-u i Policji; trzeba pomyśleć o służbie porządkowej, zabezpieczeniu korowodu i zabezpieczeniu prawnym (hm... 10 lat temu nie było zagrożenia terrorystycznego...)
12. Przewodnicząca proponuje powierzenie załatwienia spraw formalnych Pani Dyrektor Stanisławie BUCZEK (KASZÓW-WYŹRAŁ) i pani Agacie FLADZE (ŻEGOCINA). Pani Stanisława proponuje Straż z Pożarną z Kaszowa-Wyźrału jako służbę porządkową.
13. Czas i miejsce KOROWODU:
9.00 – przybywamy na Rynek
9.30 – wyruszamy z Rynku
11.00 – uroczysta Msza Święta w Katedrze Wawelskiej
14. 12.30 – posiłek – piknik w ogrodach seminaryjnych
15. 13.30 – Wybór Królowej Roku – aula seminaryjna
16. Pada propozycja, by prezentacje Kandydatek na Królową Roku zostały dokonane na forum internetowym.
17. W trakcie obrad Jury konkursu SP z NARAMY zorganizuje 10-minutowy występ.
18. SP z NARAMY zorganizuje WYBORY KRÓLOWEJ, w tym wystosuje oficjalne zaproszenie do Księdza Proboszcza.
19. Szkoły przybywające do Krakowa w przeddzień obchodów mają wolne wejście do Katedry. Przybycie należy KONIECZNIE zgłosić 10 dni wcześniej (skąd? ile osób?, o której godzinie?), żeby można było zorganizować przewodników.
20. Trzy najważniejsze adresy e-mail są następujące:
szdzislaw@interia.pl
klhotwock@wp.pl
buczek.stanislawa@wp.pl
21. Pogodę, jak stwierdził Ksiądz Prałat, „załatwiamy na poziomie świętej Jadwigi Królowej”.

Nasze V Forum zakończyliśmy odśpiewaniem pierwszej zwrotki Hymnu Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej. Składam więc już „zmęczoną głowę na ramieniu mej Królowej” ... i trwam „wpatrzony w Czarny Krzyż, Wawelski Krzyż”. Piszcie, Droga Rodzino, co jeszcze według Was należałoby zrobić.

Wasz –

Jan
 
 
Joanna Borowicz 


Szkoła: SP 2 Parczew
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 34
Skąd: Parczew
Wysłany: Sob 18 Lut, 2017 14:15   

Panie Janie.
Jak zwykle chylę czoła przed jakością sprawozdania - jest naprawdę genialne i tradycyjnie zawiera cenne informacje dla tych, którzy podobnie jak ja nie mogli uczestniczyć w Forum.
A co do pomysłów: nie wiem czy mam rację, ale mnie osobiście w tych przygotowaniach trochę brak jakiegoś "daru duchowego dla Królowej" - a przy okazji czegoś co po nas zostanie i będzie żywym znakiem tej pięknej rocznicy. Na marginesie mam też mały pomysł: a może moglibyśmy zaproponować naszym uczniom, żeby przygotowali taki dar - w formie rysunków lub opisów (opowiadań), gdybyśmy ustalili dla tych prac jeden format można by je potem ładnie oprawić i najpierw ofiarować Królowej w procesji z darami, a potem zostawić w archiwum jako pamiątkę po naszej uroczystości...
Pozdrawiam serdecznie.
Joanna Borowicz
 
 
LidiaKrzyżosiak 


Szkoła: G2 Malbork
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 907
Skąd: Malbork
Wysłany: Sob 18 Lut, 2017 16:06   

Witajcie
Joasiu, to bardzo dobry pomysł.
10 lat z Rodziną Szkół na 20 rocznice kanonizacji.
Może każda szkoła przygotuje jedną kartę wspomnień do albumu ze swojego BYCIA w Rodzinie z Królową? Ze zdjęciami, opisem, przesłaniem? Jakąś myślą na następne lata?
Format musiałby być jednolity, żeby to jakoś spiąć piękną okładką,na której mogłoby widnieć logo rodziny na przykład takie jak w gablocie w Katedrze.
W ciągu 10 lat zebraliśmy ogromną ilość zdjęć, wspólnych działań, inicjatyw.
Wybór nie będzie łatwy,ale dzieło z pewnością wspaniałe.
Pozdrawiam
Wujku ! Dziękuję za relację.
Lidka
 
 
PiotrMuzyk 

Szkoła: Nie pracuje w szkole
Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 12
Wysłany: Nie 09 Kwi, 2017 12:17   

Do zobaczenia w Krakowie!
PG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group