Strona Główna Rodzina Szkół
im. Świętej Jadwigi Królowej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
W dniu 14.X.2006 r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół Świętej Jadwigi Królowej.  inicjatywy - konkursy - więcej    

Poprzedni temat «» Następny temat
"Garść wspomnień"
Autor Wiadomość
Joanna Borowicz 


Szkoła: SP 2 Parczew
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 34
Skąd: Parczew
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017 23:10   "Garść wspomnień"

Bardzo trudno raz odwiedziwszy Kraków nie zakochać się w tym mieście. Stare kościoły, pamiętające wielkich krakowskich świętych, znane jedynie przewodnikom krakowskie zakamarki, barwne uliczki starego miasta i dostojeństwo wawelskiego wzgórza zapisują się na trwałe w pamięci tych, którym choć raz dane było stanąć na krakowskiej ziemi. Pośród „zakochanych w Krakowie” nie brak także uczniów i absolwentów szkół noszących w Polsce imię świętej Królowej Jadwigi. Wielu z nich wraca do Krakowa rokrocznie, by nie tylko przenieść się w wyobraźni w czasy minione i odkrywać kolejne osobliwości prastarego grodu, ale także po to, by wziąć udział w dorocznym zjeździe jadwiżańskiej rodziny. Śmiało powiedzieć można, że to rodzina niezwykłą i druga taką znaleźć niełatwo, tworzą ją bowiem nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice szkół noszących imię Świętej Królowej Jadwigi, ale także siostry jadwiżanki i członkowie Sodalicji. Nic więc dziwnego, że mając tak wielu czcicieli Święta Królowa odbiera cześć szczególną przy różnych okazjach, jednak w sposób szczególny członkowie rodziny jadwiżańskiej składają Jej hołd w rocznicę Jej kanonizacji, to jest 8 czerwca.
Tak było i w tym roku, zaś okazja do świętowania była tym razem wyjątkowa, bo i powodów ku temu było kilka. Do starego Krakowa przywiodła nas najpierw miłość do naszej Świętej Patronki i potrzeba wdzięczności Panu Bogu za dwudziestą rocznicę Jej kanonizacji. Chcieliśmy się spotkać także dlatego, by wspólnie dziękować za dziesięć lat istnienia Rodziny Szkół imienia świętej Królowej Jadwigi. Przywieźliśmy zatem do dawnej, polskiej stolicy naszą wdzięczność za dobro, które dokonało w rodzinie w ciągu minionych dziesięciu lat i za ludzi, dzięki którym nieustannie może rozwijać się kult naszej Świętej Patronki. Wielu z nas przybyło do Krakowa już w przeddzień uroczystości, by uczestniczyć w ostatnim dniu nowenny ku czci Wawelskiej Pani, przed „Czarnym Krucyfiksem” powierzać jej swoje radości i troski, i przygotować się do wspólnego świętowania.
8 czerwca, punktualnie o godzinie 9.00 spotkaliśmy się na Krakowskim Rynku, skąd pokrzepieni królewskim smakołykiem i umocnieni na trud wędrówki Bożym błogosławieństwem, przy dźwiękach radosnej muzyki ruszyliśmy prastarym szlakiem królewskim w kierunku wawelskiego wzgórza, by tam w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez J.E. Biskupa Jana Szkodonia powierzać Panu Bogu za wstawiennictwem Świętej Królowej wszystkie nasze sprawy. Mówiliśmy Jej najpierw o naszych radościach: dziękowaliśmy za dar wspólnego spotkania, za szkolne sukcesy, z naszych dobrodziejów i przyjaciół, i za każde dobro, które stało się naszym udziałem w ciągu minionego dziesięciolecia. Cicho zwierzaliśmy się Jej także z naszych codziennych kłopotów, przyznawaliśmy się do popełnionych błędów i opowiadaliśmy o naszych porażkach. Stojąc przed królewskim obliczem z uwaga wsłuchiwaliśmy się w Boże Słowo i z pokorą przyjmowaliśmy słowa pouczenia skierowane do nas w homilii przez Dostojnego Celebransa. Dzięki Księdzu Biskupowi wielu z nas miało szansę przypomnieć sobie, że być uczniem i nauczycielem w szkole jadwiżańskiej, to nie tylko szczycić się z tego, że patronuje nam Święta Królowa, ale to przede wszystkim żyć tak, jak Ona żyła, pielęgnować ideały, które Ona pielęgnowała, z pokorą Ją naśladować i czynić wszystko, by jak Ona osiągnąć świętość. Wielką radością był dla nas jak zawsze fakt, że w przygotowanie oprawy liturgicznej naszej uroczystości zaangażowała się "jadwiżańska młodzież": uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszowie pomagali nam w dobrym przeżyciu liturgii piękną muzyka i śpiewem, zaś uczniowie Katolickiego Liceum Humanistycznego z Otwocka zachwycili nas ogromną głębią przygotowanej na tę okoliczność modlitwy powszechnej.
Dla wielu uczestników uroczystości ogromnym przeżyciem była także możliwość osobistej modlitwy przed relikwiami Królowej oraz złożenia przy relikwiach czerwonej róży – znaku szczególnej miłości i osobistego przywiązania do Wawelskiej Pani.
Pokrzepiwszy swoje serce u Stołu Słowa i Stołu Eucharystii z radością udaliśmy się do ogrodów seminaryjnych na wspólny obiad. Wielu trudno było uwierzyć, że można nakarmić tak wielką rzeszę jadwiżańskich czcicieli, jednak jest w naszej rodzinie Człowiek, który wie, jak tego dokonać… Jak zawsze niezawodny i szczerze nam oddany ksiądz prałat Zdzisław Sochacki – Proboszcz i Kustosz Katedry Wawelskiej zadbał o to, by żaden członek rodziny, nie był głody.
Ostatnią część uroczystości dane nam było przeżyć w murach krakowskiego wyższego seminarium duchownego. To właśnie tu cieszyliśmy się wraz z uczniami nagrodzonymi w tym roku nagrodą „Perełki św. Królowej Jadwigi”, mieliśmy możliwość wysłuchania wzruszającego koncertu naszego przyjaciela – pana Piotra Grudnia i dokonaliśmy wyboru Królowej, która będzie panować w rodzinie w nowym roku szkolnym. Wybór nie był łatwy. Do konkursu przystąpiło dziewięć kandydatek, które jak zawsze zachwycały swoją wiedzą, mądrością i poczuciem humoru. Na szczęście konkursowa komisja posiadła niezwykły dar dostrzegania cech wyjątkowych i po długiej naradzie postanowiła przyznać królewski tytuł Emilce Grabowskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej w Lusinie.
Późnym popołudniem wawelskie wzgórze powoli pustoszało. Wyruszając w podróż powrotną członkowie rodziny zabierali ze sobą nie tylko radosne wspomnienia i głębokie przekonanie o tym, że spotkamy się za rok, ale także wdzięczność za dobro, które w ciągu tego niezwykłego dnia stało się udziałem tak wielu z nas. Słowa wdzięczności kierowaliśmy najpierw ku niebu, dziękując dobremu Bogu za dar pięknego, świętego życia naszej Patronki i za dar wspólnego spotkania. Naszą wdzięcznością ogarnialiśmy także ludzi, którzy dopomogli nam w zorganizowaniu i dobrym przeżyciu naszego spotkania. W sposób szczególny pamiętaliśmy o nowym metropolicie krakowskim, księdzu arcybiskupie Marku Jędraszewskim, o naszym Przyjacielu i dobroczyńcy – księdzu prałacie Zdzisławie Sochackim, o członkach Rady Rodziny z panią przewodnicząca Sabiną Rylską, oraz o wszystkich tych, dzięki którym raz jeszcze doświadczyliśmy rodzinnego ciepła i bogactwa wspólnoty.
 
 
LidiaKrzyżosiak 


Szkoła: G2 Malbork
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 907
Skąd: Malbork
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017 19:48   

Wspaniała garść wspomnień Joasiu.
Wiele talentów mamy w naszej Rodzinie.
Czekamy na kolejne wspomnienia.
Pozdrawiam Lidka
 
 
Jan Pociej 
Wujek


Wiek: 63
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 364
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 13 Lip, 2017 11:21   

Pani Joanno!

Dzięki za uwiecznienie naszego jubileuszowego spotkania! Pani wpis sprawił, że pamięć o nim będzie trwała z pokolenia na pokolenie.

Serdecznie pozdrawiam z Krakowa -

Jan
 
 
Joanna Borowicz 


Szkoła: SP 2 Parczew
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 34
Skąd: Parczew
Wysłany: Sro 02 Sie, 2017 14:13   

Bardzo dziękuję za życzliwe przyjęcie moich refleksji, a panu Janowi (właściwie należałoby już pisać Panu Doktorowi :) szczerze gratuluję uzyskanego tytułu naukowego. To naprawdę wielkie osiągnięcie, wymagające sporego wysiłku, ale też ogromna satysfakcja. Myślę, że będę wyrazicielem wielu z nas pisząc, że bardzo się z tego doktoratu cieszymy i życzymy wielu kolejnych, pięknych osiągnięć naukowych... A co najważniejsze, proszę się nie przejmować wynikiem głosowania komisji - tak to jakoś bywa, że czasami trudno dogodzić wszystkim członkom tego zacnego gremium. Jedno jest pewne, za kilka miesięcy nikt nie będzie pamiętał o wynikach głosowania, a satysfakcja z pięknego osiągnięcia pozostanie.
Pozdrawiam serdecznie.
J.B.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group