Strona Główna Rodzina Szkół
im. Świętej Jadwigi Królowej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
W dniu 14.X.2006 r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół Świętej Jadwigi Królowej.  inicjatywy - konkursy - więcej    

Poprzedni temat «» Następny temat
Propozycja trasy na 8 czerwca
Autor Wiadomość
Stanisława Buczek 
Dyrektor SP


Szkoła: SP 2 Kaszów
Dołączyła: 09 Lis 2006
Posty: 8
Skąd: Kaszów-Wyźrał
Wysłany: Sro 30 Maj, 2007 16:13   Propozycja trasy na 8 czerwca

Przesyłam propozycję dla szkół trasy zwiedzania Krakowa w dniu 8 czerwca.


Spacerując po Krakowie zachęcam wszystkich uczestników Zjazdu, by trochę uwagi poświęcili naszej Patronce. Mapkę ułatwiającą wędrówkę będzie można odebrać przy zgłoszeniu grupy na Rynku Głównym.

1.KRÓLWSKA KATEDRA NA WAWELU ŚŚ. STANISŁAWA I WACŁAWA
Katedra na Wawelu to niegdyś miejsce koronacji polskich władców. Jest to świątynia nie mająca sobie równej w Polsce, niewiele też jest w Europie podobnych nekropolii królewskich o takiej ciągłości historycznej. Pierwszym jej fundatorem był przypuszczalnie Bolesław Chrobry, który w 1000 roku rozpoczął budowę romańskiej katedry. Druga katedra pochodzi z czasów Władysława Hermana i została dokończona za panowania Bolesława Krzywoustego.
Pozostałością po niej jest podziemna krypta św. Leonarda.
Po pożarze w 1305 r. powstała trzecia katedra, wzniesiona w stylu gotyckim. Uroczystej konsekracji dokonano w 1364r. Gotycki zrąb katedry otaczają liczne kaplice wzniesiona na przestrzeni różnych epok. W katedrze znajduje się ogromna liczba zabytków.
W północnym narożu obok zakrystii, w barokowym ołtarzu , znajduje się słynny cudowny Pan Jezus (2 poł. XIV w ), umieszczony na tle srebrnej blachy, przesłonięty drucianą, przeźroczystą zasłoną. Wedle tradycji Zbawiciel z ego krzyża przemówił do młodziutkiej królowej Jadwigi: wysłuchana została modlitwa twoja. To przypuszczalnie tutaj zrodziła się chrystianizacja narodu litewskiego. Królowa zresztą wielokrotnie zanosiła modły do cudownego Chrystusa.
W ołtarzu Ukrzyżowanego od roku 1987 są umieszczone relikwie św. Jadwigi, które w tym miejscu 10 czerwca uroczyście złożył sam papież Jan Paweł II. \
Trumienkę zaprojektował Wiktor Korski, a wykonał Antoni Remus.

2.BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU
Gotycka. Prezbiterium na rzucie krzyża równoramiennego oraz zakrystia wzniesione w połowie XIII w. , dwunawowy korpus halowy z końca XIII w. , przebudowane w XV w.
Przekształcona po pożarze w 1655r. , odbudowana w stylu neogotyckim po pożarze w 1850 r.
Przy prezbiterium kaplica Bł. Salomei z 2. połowy XVII w. W kaplicy w krużganku klasztornym późnogotycki obraz Matki Boskiej Bolesnej z początku XVI w. , koronowany w 1908r.
W prezbiterium i w oknie zachodnim witraże z 1900r. wg projektu Stanisława Wyspiańskiego.
W refektarzu klasztornym miała wedle tradycji, potwierdzonej autorytetem Jana Długosza, spotykać się z Wilhelmem młodziutka królowa Jadwiga, choć współcześni historycy kwestionują ten fakt.

3.PAPIESKA AKADEMIA TEOLOGICZNA
Papieska Akademia Teologiczna wywodzi się z najstarszej polskiej uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na prośbę królowej Jadwigi i Jej małżonka Władysława Jagiełły dnia 11 stycznia 1397r. papież Bonifacy IX wydał Bullę erygującą Wydział Teologiczny w Krakowie. Niestety w 1954r. jednostronną uchwałą Rady Ministrów usunięto z Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydział Teologiczny. Powołany w 1959r. na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej jako samodzielna jednostka, od 8 grudnia 1981r. nosi nazwę Papieska Akademia Teologiczna.

4.COLLEGIUM MAIUS
Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najstarszych uczelni Europy. Akademia Krakowska została ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364r. , a następnie odnowiona dzięki klejnotom królowej Jadwigi w 1400r.
XV i XVI w. to okres rozkwitu uczelni, która gościła i kształciła uczonych o światowej sławie, przyczyniając się do rozwoju myśli humanistycznej na ziemiach polskich.
Jednym z wychowanków akademii był Mikołaj Kopernik. Ogólny upadek gospodarczy Rzeczpospolitej, który rozpoczął się w drugiej połowie XVII w. spowodował zmniejszenie rangi uczelni. Dopiero Reforma Kołłątajowska z 1777r. stworzyła możliwość odzyskania dawnego prestiżu przez uniwersytet.
Dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego to także tragiczna karta związana z okresem okupacji hitlerowskiej. Collegium Maius, od 1400r. siedziba akademii Krakowskiej, jest najstarszym i najpiękniejszym gmachem uniwersyteckim na ziemiach polskich.

5.BAZYLIKA NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY NA PIASKU
Fundacja kościoła i klasztoru oo. Karmelitów wiąże się z końcem XIV w. (1395).
Długosz przypisuje fundację kościoła królowej Jadwidze i Władysławowi Jagielle.
W 1397r. kościół został oddany zakonowi karmelitów, sprowadzonemu z Pragi. Oni ukończyli dzieło Jadwigi. Za życia świątobliwej królowej położono tylko fundamenty, wzniesiono prezbiterium i zakrystię. Około 1500 r. na ścianie zewnętrznej wymalowano wizerunek Matki Boskiej, z czasem zwanej Piaskową, która szybko zasłynęła cudami. Największą klęskę w dziejach kościoła przyniósł potop szwedzki. Świątynia została spalona a potem zrujnowana. W obecnym kształcie kościół pochodzi z epoki baroku.
Na zewnątrz kaplicy Matki Boskiej Piaskowej, za specjalną kratą należy zwrócić uwagę na tzw. stopkę królowej Jadwigi. Wedle tradycji ten odcisk stopy niewieściej wiąże się z królową Jadwigą, która zobaczywszy pracującego przy budowie świątyni zasmuconego kamieniarza, spytała co mu dolega. Opowiedział o ciężkiej chorobie żony i o tym, że nie ma pieniędzy na sprowadzenie lekarza. Królowa obiecała wsparcie i pomoc pieniężną. Oparła stopę na kamieniu i odpięła od trzewika złotą klamrę, ofiarowując ją kamieniarzowi. Po odejściu królowej kamieniarz spostrzegłszy odcisk stopy litościwej królowej postanowił kamień obrobić i wmurować w ścianę kościoła.

6.POMNIK JADWIGI I JAGIEŁŁY
Postawiony w 1886r. ku upamiętnieniu unii krewskiej (1385). Wykonał go w Rzymie Oskar Sosnowski, który posłużył się przy pracy modelem pomnika Mieszka i Dąbrówki, nawiązującym do ustawionego w Złotej Kaplicy w katedrze poznańskiej pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego, nadając jednak postaciom inną treść. Architekturę pomnika zaprojektował Karol Knaus.

7.POMNIK KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY, zwany POMNIKEM GRUNWALDZKIM
Na środku wznosi się okazały pomnik, ufundowany w 1910 r. przez Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianistę i kompozytora, dla upamiętnienia zwycięstwa nad wojskami zakonu krzyżackiego odniesionego pod Grunwaldem w 1410r. , odsłonięty w pięćsetną rocznicę tego wydarzenia. Podczas tej podniosłej patriotycznej ceremonii po raz pierwszy odśpiewano Rotę do słów Marii Konopnickiej i muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Na granitowym cokole został umieszczony konny posąg Władysława Jagiełły, króla Polski i dowódcy zwycięskich wojsk polsko-litewskich. W 1939 r. pomnik został zniszczony przez hitlerowców. Obecny posąg jest rekonstrukcją wykonaną w 1976 r. przez Mariana Koniecznego.

8.SKAŁKA
Dnia 8 czerwca 1979 roku miało miejsce na Skałce spotkanie przedstawicieli nauki oraz młodzieży z papieżem Janem Pawłem II, a w kilka dni później - na krakowskich błoniach podczas centralnych uroczystości 900-lecia śmierci św. Stanisława, w obecności kilkumilionowej rzeszy wiernych Ojciec Święty dokonał historycznego „bierzmowania dziejów”. W przemówieniu do reprezentujących środowiska naukowe uczonych, papież na Skałce stwierdził m.in.: „Kraków jest miastem ogromnie bogatym. Całe dzieje przeszły przez to miasto i chciały w nim pozostać. Chcieli pozostać królowie polscy w Katedrze na Wawelu, w podziemiach, w sarkofagach. Zabrakło miejsca dla zasłużonych. Tylko więksi wieszczowie narodu: Mickiewicz i Słowacki, znaleźli tam jeszcze osobną kryptę. Wówczas powstała myśl, żeby tą kryptą dopełniającą Wawelu stała się właśnie Skałka”. Słowa te oddają najpełniej miejsce Krakowa w historii i kulturze Polski oraz rangę Wawelu i Skałki - tych dwóch szczególnych miejsc w dawnej stolicy Rzeczypospolitej, w owym „Mateczniku Polski”, do którego - jak stwierdził Stanisław Estreicher - „przybywają na starość wielkie lwy, orły, niedźwiedzie... by tu właśnie pod Wawelem złożyć swe kości”. Tych zaś „królów Ducha”, którzy zmarli poza Krakowem, czy zgoła na wygnaniu, a miejsce dla nich naród upatrzył na Skałce, przywożono do Krakowa, jak ongiś królów, by spoczęli na zawsze w narodowym panteonie, w skałecznym sanktuarium św. Stanisława.
Mało jest miejsc w Krakowie, w Polsce nawet, które by tak mocno zespoliły się z historią narodu i obrosły rozlicznymi legendami, jak Skałka. Ledwo dziś zauważalne wzgórze nad Wisłą, z górującym nad otoczeniem kościołem św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa było świadkiem wielu chwil wzniosłych i tragicznych, dla Polaków wiele znaczących. Pielgrzymowali tu królowie, kanclerze Królestwa Polskiego, hetmani, książęta, a na 900-lecie śmierci św. Stanisława przybył na Skałkę sam papież Jan Paweł II.

8 czerwca 2007 (piątek)
ROCZNICA SPOTKANIA OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
z ludźmi nauki, kultury i sztuki oraz z młodzieżą na Skałce w 1979 roku
godz. 19.00 - Msza św.
godz. 20.00 - koncert, prezentacja płyty: Jan Paweł II na Skałce.

Maryi, Królowej Polski, zawierzamy Rok Wielkich Polaków na Skałce, wierząc, że pod jej macierzyńskim płaszczem stanie się on dla nas wszystkich czasem odradzania się żywej nadziei!
o. prof. Andrzej Napiórkowski OSPPE
przeor Skałki


________________________________________
 Idąc z Wawelu w stronę Rynku Głównego warto przebyć tę trasę Plantami (przy okazji obejrzeć znajdującą się tam wystawę),
 Proponuję również oprócz zwrócenia uwagi na „Okno Papieskie” na ul. Franciszkańska 3 obejrzeć wystawę „ Jan Paweł II”,
 Można zahaczyć o Plac Wszystkich Świętych oraz wstąpić do Muzeum Historycznego (Pałac pod Krzysztoforami), ….

Wieczorem, dla wytrwałych koncert na Rynku Głównym godz. 20.00, i wiele innych atrakcji Krakowa …
_________________
Stanisława Buczek
Dyrektor SP nr 2 im. św. Jadwigi Królowej,
Kaszów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group